GÜMÜŞ KANÜL SETLER YETİŞİKİN

GÜMÜŞ KANÜL SETLER YETİŞİKİN

Solunum yetmezliği bulguları başladığında (gece hava açlığı, düz yatamama, konuşurken nefessiz kalma) maske ile solunum desteği verilirse trakeostomi yapılması geciktirilebilir. Ancak ağız içi tükürük salgısının aşırı artışı nedeniyle solunum yolları temiz tutulamıyor ve yetersiz öksürük nedeniyle balgam atılamıyor ve sık sık solunum yolu enfeksiyonu yaşanıyorsa trakeostomi zamanı gelmiş demektir

Eğer hasta solunum sorunları nedeniyle yoğun bakıma yatırılmış ve bu dönemde solunum desteği hava yoluna konan bir tüp aracılığı ile sağlanmış ve bu süre 15 günü geçmişse ve bu süre içerisinde solunum cihazından ayrılması mümkün olamamışsa bu kez hastanın soluk borusuna cerrahi bir işlemle “trakeostomi” açılır ve “trakeostomi kanülü” konulur.

Peki, trakeostomi neden gerekir? Eğer mekanik ventilasyon (solutma)  uzun sürerse ağız bakımı zorlaşır ve tüpün temas ettiği yerlerde yaralar oluşur. Hastaya trakeostomi açılmaz ve ağız bakımı yetersiz olursa burada üreyen mikroplar kolayca akciğere inerek iyileşme süresini uzatacak yeni enfeksiyonlara sebep olabilirler. Ayrıca trakeostomi açılan hastaların ağızdan beslenmesi de mümkün olmaktadır. Etrafları ile iletişimleri de daha kolaydır. Trakeostomi kanülü çekildiğinde boğazdaki kesi yerinin kolayca kapanacağını ve minimal bir iz kalacağını da bilmeniz doğru olacaktır.

Trakeostomi,  ALS hastalarında balgam ve tükürük yoğunluğu olan hastaların öksürme refleksleri ve yutkunma refleksleri azaldığı ya da bittiğinde yapılması gerekir. Solunum güçlüğü ortaya çıktığında, kan oksijenini ölçülerek trakeostomi kararı verilebilir. Hastanın tükürüğünün akciğerlere kaçmasını önlenmek ve gelen balgamı aspire edilebilmek için soluk borusuna ufak bir delik açılır. Bu delik ilk başta solunum makinesine bağlanmayacaksa gümüş kanül, silikon veya plastik kanül kullanılabilir. Hasta solunum makinesine bağlanacak ise balonlu (cuff) plastik kanül takılır.

Açılan delikten biriken balgam aspire makinesi ile çekilir ve hasta rahatlatılır. Aynı şekilde yutkunma sorunu olduğu için ağızda biriken tükürük aspire makinesi yardımı ile hastaya sıkıntı vermeden temizlenebilir.
Bu tür hastalarda kas güçsüzlüğü olduğu için dilin sırt üstü yatma durumlarında boğaza kaçma olasılığı çok yüksektir. Yatakta sürekli sağ kol ya da sol kol üstüne yatıldığında hastada kemik ağrıları olmaktadır.  Bu durumda hastalar, havalı yatak ile çok rahat ederler.

ALS hastalarında erken açılan trakeostomi ile hastada nefes alma sırasında rahatlama görülmektedir. Boğulma-zatürre riski azalır. Nefes almada rahatlama, solunum makinesine bağlanmadan önceki  süreyi uzatma, balgam ve tükürük sorununun aspire edilme gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Eğer hastanın konuşması bozuk ise trakeostomi yapıldığında hastadan maalesef dışarıya ses gelmemektedir. Fakat konuşma normal ise trakeostomi yapıldığında kanül üstüne el ile basılarak anlaşılabilir konuşma sağlanabilir. Trakeotomi ses tellerine zarar vermeden gerçekleştirilen bir operasyondur.

Trakeostomi operasyonları hastanede yapılan kısa süreli bir operasyondur.


Alışveriş sepetiniz boş!